MENU

AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA
Zobacz wszystkie wydarzenia >

W Słowinie zwyciężył Radęcin. XI Gminny Turniej Wsi

Impreza rozpoczęła się mszą święta celebrowaną przez Proboszcza Parafii Radęcin ks. Zdzisława Kocha. O godz. 1200 Burmistrz Dobiegniewa Pan Kazimierz Błaszczyk wraz z Sołtysem Sołectwa Słowin Panem Markiem Rajtarowskim otworzyli XI Turniej Wsi oraz powitali wszystkich zgromadzonych gości i gotowe do sportowej rywalizacji drużyny. Po krótkiej uroczystości otwarcia licznie przybyłej publiczności zaprezentował się śpiewaczy zespół ze Słowina. Po tym występie nastąpiła parada i przywitanie startujących drużyn.
Prezentacja drużyn
Po prezentacji drużyn ogłoszono wyniki konkursu za estetykę startujących wsi. Najwyżej oceniono wsie Słowin i Radęcin przyznając największą ilość 6 punktów. Następnie wsie: Głusko i Ługi zdobyły po 5 pkt, a dalsze miejsca zajęły: Grąsy, Słonów i Starczewo - 4 pkt., Lubiewko, Ostrowiec – 3 pkt.
Pierwszą rozgrywaną konkurencją była sztafeta w workach i w kaloszach, zwycięzcą tej konkurencji została ekipa ze wsi Grąsy.
Sztafeta w workach i w kaloszach
Później rozpoczęto eliminacje w przeciąganiu liny. Kolejną konkurencją było wspinanie na pal, w której ponownie najlepszy czas uzyskał reprezentant wsi Grąsy.
Wspinaczka na pal Po wspinaczce przyszedł czas na nową konkurencję na turnieju wsi, a mianowicie tzw. ”tratwę”. Rywalizacja w tej nietypowej dyscyplinie polega na tym, że czterech zawodników ustawia się na desce położonej na czterech wałkach drewna. Każdy z zawodników otrzymuje „wiosło” do odpychania tratwy. Dwóch zawodników dodatkowo pracuje przy podkładaniu kolejnych wałków pod przód „płynącej tratwy”. W ten sposób tratwa musi przemierzyć określoną odległość od startu do mety. Zwycięzcą w tej dyscyplinie została drużyna ze Słonowa.
Tratwą można pływac również po trawie
Po „tratwie” przyszła kolej na bieg w nartach, gdzie trzech zawodników ustawionych za sobą na „nartach” równocześnie musi maszerować tak, aby narty przesuwały się do przodu. Tu najlepsi byli „narciarze” z Radęcina.
Narciarze ze Słowina w akcji
Po konkurencjach drużynowych przyszedł czas na indywidualny konkurs rzutu snopkiem najlepszym „operatorem” wideł okazał się być reprezentant wsi Lubiewko.
Rzut snopkiem słomy wcale nie był taki łatwy
Ostatnia konkurencja przyniosła największą dawkę humoru i aplauzu kibiców. Był to bieg zwycięstwa, w którym zawodnik danej drużyny musi z płożoną na paliku głową obiec palik dziesięć razy, poczym w jak najkrótszym czasie dobiec do wyznaczonego punktu do leżącego worka, który musi przenieść na linie mety. Nietrudno zgadnąć, że po zakręceniu kółek wokół palika zawodnik ruszał na trasę biegu lekko „pijany” co wywoływało salwy śmiechu i braw zebranej publiczności. Zwycięzcą biegu zwycięstwa został zawodnik ze wsi Radęcin.
Najbardziej zakręcona konkurencja turnieju
Na koniec turniejowych zmagań odbył się finał w przeciąganiu liny. Najsilniejszą druzyną okzała się byc reprezentacja wsi Ługi, bardzo mocno zagrzewana do boju przez sołtysa tej wsi Pana Jana Wilento. Najsilniejsi na turnieju. Drużyna ze wsi Ługi
Wszyscy startujący zawodnicy bardzo poważnie podchodzili do każdej konkurencji starając się zdobyć jak największą ilość punktów dla swojej drużyny, a rywalizacja przebiegała zawsze z duchem fair play.
Cały turniej przebiegał w miłej, sportowej atmosferze, a sprzyjająca, słoneczna pogoda sprawiła, że oglądało go wielu mieszkańców naszej gminy, a także przybyli goście. Po emocjonujących bojach Turniej zakończył się wygraną wsi Radęcin, którą do zwycięstwa doprowadził Sołtys Pan Jerzy Chudy, która pokonała reprezentację Słonowa i Lubiewka.
Zwycięskie drużyny otrzymały wspaniałe puchary i okolicznościowe dyplomy, które wręczali: Burmistrz Dobiegniewa Pan Kazimierz Błaszczyk, Z-ca Burmistrza Pan Tadeusz Kałuziak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobiegniew Pan Tomasz Karpiński oraz Sołtys Sołectwa Słowin Pan Marek Rajtarowski. Puchar za pierwsze miejsce odbierają zawodnicy wsi Radęcin
Podczas XI Turnieju Wsi odbyły się także amatorskie zawody siatkówki, a zwycięzcami została drużyna „Dream Team Kowalec”.
Po zmaganiach turniejowych każda z drużyn została zaproszona na smaczną grochówkę i kufelek małego, zimnego piwka, a ostatnim akcentem niedzielnej imprezy była zabawa taneczna.

Wszyscy uczestnicy turnieju na pamiątkowym zdjęciu


 applicationform.doc      application form

 auditionrules.doc      audition rules

 violarepertoire.doc      viola repertoire

 violascores.pdf      viola scores

 violinrepertoire.doc      violin repertoire

 violinscores.pdf      violin scores