MENU

AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA
Zobacz wszystkie wydarzenia >

Inicjatywa dobiegniewskich gimnazjalistów

 Od ponad 20 lat Kancelaria Sejmu we współpracy z innymi instytucjami realizuje projekt edukacyjny związany z udziałem uczniów w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Celem projektu jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich poprzez aktywizowanie młodych ludzi do działań na rzecz społeczności lokalnej.
Corocznie ogłaszany jest konkurs dla uczniów na realizację projektu zgodnie z tematyką określoną w Regulaminie. Nagrodą dla 460 najlepszych uczniów, jest udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego posiedzenie odbywa się 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
W tym roku hasło sesji SDiM brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”; i z takim tematem muszą być związane działania uczniów.
O udział w tegorocznej edycji postanowili powalczyć nasi gimnazjaliści Antoni Paluta i Zbigniew Trojanowski. W ramach projektu rozpoczęli działania i odszukali ulicę, która może kojarzyć się z minionym okresem. Jest to ulica Jedności Robotniczej. Uczniowie zaproponowali zmianę tej nazwy na ulicę Ks. Tadeusza Kuśnierza.
A dlaczego „Ks. Kuśnierza”?
Wspomniany duchowny był dziekanem oraz proboszczem naszej parafii w latach 1967-1983.
Podczas swej posługi dał się poznać jako prawdziwy Sługa Boży, oddany całym sobą lokalnej społeczności – tak właśnie jest  wspominany przez mieszkańców Dobiegniewa.
Zdając sobie jednak sprawę, że ulicę zmienić nie jest łatwo, a jednocześnie chcąc
upamiętnić osobę Księdza Kuśnierza młodzież zaproponowała nazwanie Jego imieniem dobiegniewskiego ronda. Propozycja przedstawiona została już naszym Samorządowcom.
W przyszłym roku przypada 35 rocznica śmierci Księdza Tadeusza; może byłaby to dobra okazja na zrealizowanie inicjatywy uczniów.
A na razie, uczniowie gromadzą pamiątki i informacje o Księdzu, oraz przygotowują wystawę  pt. „Ksiądz Tadeusz Kuśnierz we wspomnieniach parafian”, którą będzie można oglądać w kościele Chrystusa Króla w Dobiegniewie.
Młodzieży gratulujemy pomysłu i życzymy wygranej!