MENU

AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA
Zobacz wszystkie wydarzenia >
« <  ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ...  > »

"I znów zakwitły jabłonie"

W dniu 14 czerwca 2009 w Ługach odbył się VI Piknik Klubów Seniora pod nazwą „I znów zakwitły jabłonie”
Tegoroczna edycja zgromadziła 15 klubów reprezentujących trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie, a  więc z Drezdenka, Starego Kurowa, Krzyża Wlkp., Człopy, Zwierzyna, Radęcina, Bierzwnika, Górek Noteckich, Różanek, Santocka, Dobiegniewa, Skwierzyny, Janczewa, Strzelec Krajeńskich i Ługów.
Celem Pikniku jest integracja Klubów Seniora i prezentacja dorobku kulturalnego seniorów poprzez występy w miejscowym amfiteatrze, wspólną zabawę i biesiadę.
Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Dobiegniewie i Sołectwo Ługi, a wsparcia finansowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich. 


Organy zabrzmią w Słonowie

Kościół filialny pw. MB Różańcowej w Słonowie wzniesiony w II połowie XIX wieku w 1857 roku otrzymał organy zbudowane przez niemieckiego konstruktora Wilhelma Sauera. Niestety instrument nie zachował się do czasów współczesnych. Z inicjatywy mieszkańców, przy udziale proboszcza parafii ks. Piotra Spychały zorganizowano zbiórkę na rzecz odbudowy zabytkowego instrumentu. Cześć kwoty potrzebnej na zakup organów przekażą właściciele firmy NOVOL - państwo Małgorzata i Piotr Olewińscy. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi i Wspierania Przedsiębiorczości pieniądze na zbiórkę można wpłacać na konto: PKO BP o/Dobiegniew nr 75 1020 1967 0000 8602 0003 5097 - z dopiskiem wpłata celowa na zakup organów do kościoła w Słonowie. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć naszą akcję. Organizatorzy i mieszkańcy Słonowa.


"Dni Dobiegniewa 2009 "

Jak co roku, długi świąteczny majowy weekend, mieszkańcy  naszego miasta  spędzili na majówce w ramach ''Dni Dobiegniewa''. Przygotowany trzydniowy program obfitował w atrakcje, w których każdy mógł znaleźć coś  dla siebie. W  słonecznej aurze, odbyły się imprezy rekreacyjne, wśród których były spływy kajakowe po jeziorze Osiek oraz z Jeziora Osiek na jezioro Wielgie, gry i zabawy na plaży nad jeziorem Osiek oraz wielkie grillowanie pod wiatą oktagonalną zrealizowaną ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg III A polska(Województwo Lubuskie) – Kraj Związkowy Brandenburgia.i muzyczne, a w mieście koncert zespołu muzyki romskiej, który wzbudził największe zainteresowanie mieszkańców. Nie zabrakło oczywiście akcentów patriotycznych, związanych z obchodami rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja (uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny oraz złożenie wiązanek kwiatów  przy pomniku na pl. T. Starca). 


Zaproszenie

Pracowania Badań Historycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Gorzowie Wielkopolskim i Zakład Historii XIX i XX wieku oraz Zakład Badań nad Wojną
i Pokojem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US wraz z Gminą Dobiegniew serdecznie zapraszają do udziału w IV ogólnopolskiej konferencji naukowej
pod hasłem

„Polski rok 1939”
Geneza II wojny światowej w polskiej perspektywie


która odbędzie się w dn. 2-3 września 2009 r. w Dobiegniewie - Oflagu II C Woldenberg oraz Pałacu Mierzęcin.

Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV

W dniu 21 kwietnia, przeprowadzona została na terenie  gminy Dobiegniew bezpłatna zbiórka odpadów (tzw. elektrośmieci). Akcja poprzedzona została rozwieszeniem plakatów, oraz informacją skierowaną do wspólnot mieszkaniowych i sołtysów poszczególnych wsi. Zbiórka została zorganizowana przez Urząd Miejski wspólnie z PUK  KOMUNALNI oraz  odbiorcą zgromadzonych odpadów (ZUO w Starym Kurowie). Miejsca na odpady zapełniły się bardzo szybko zużytym sprzętem (starymi lodówkami, telewizorami). Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców planowane są kolejne akcje tego typu, dzięki czemu odpady te zostaną bezpiecznie zutylizowane.


Wizyta pani Doroty Sumińskiej w Dobiegniewie

Autorka wielu publikacji o zwierzętach, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, behawiorysta zwierzęcy i ekolog z zamiłowania. Osoba prowadząca telewizyjne i radiowe programy o zwierzętach,  m.in.. „Zwierzenia na czterech łapach” oraz „Zwierzowiec”, 23 kwietnia, jako gość specjalny, uczestniczyła w Sesji Rady Miejskiej –  mowa oczywiście o Pani Dorocie Sumińskiej, która zafascynowana bogactwem fauny i flory oraz urokiem krajobrazu naszego regionu postanowiła, na specjalne zaproszenie Biura Funduszy Europejskich i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, odwiedzić Dobiegniew by wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami świętować obchody „Dnia Ziemi”.


Wizyta Wojewody Lubuskiego w Dobiegniewie

W dniu 08 kwietnia 2009r. odbyła się wizytacja powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego z udziałem Pani Wojewody Heleny Hatki, wraz z przedstawicielami Służb Bezpieczeństwa i Dyrektorami Wydziałów Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Około godz. 14.00 delegacja Pani Wojewody wraz ze Starostami, Przewodniczącym Rady Powiatu i Zarządem przybyła do Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie. W spotkaniu udział wzięli również Burmistrz Dobiegniewa oraz Wójt Starego Kurowa. Pani Wojewoda Helena Hatka podkreśliła urokliwe położenie naszej Gminy wśród lasów i jezior, również pozytywnie oceniła funkcjonowanie jednostki.


Remont drogi w miejscowości Ługi

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 -2011, od kwietnia br. realizowany jest remont drogi wewnętrznej w miejscowości Ługi. Obejmuje on swym zakresem przebudowę ponad 1100 m jezdni wraz z chodnikami i kanalizacją deszczową. Zmodernizowane zostaną trzy zjazdy z drogi gminnej na przebiegającą przez środek wsi drogę krajową, poprawi się bezpieczeństwo i komfort włączania się do ruchu pojazdów. Obecnie droga wewnętrzna nie ma trwałej nawierzchni,  wykonana jest częściowo z kamienia polnego. Zakończenie prac planowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku, całkowite koszty wyniosą 1,3 mln zł.


Uwaga przedsiębiorcy, z dniem 31 marca 2009 roku zmieniają się zasady rejestracji działalności gospodarczej

Z dniem 31 marca 2009 r. weszła w życie znowelizowana Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97), wprowadzająca między innymi zasadę "jednego okienka".

Ustawa zakłada, że osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej  składają w Urzędzie Miasta/Gminy tzw. zintegrowany wniosek o wpis do wszystkich rejestrów prowadzonych przez urzędy zaangażowane w proces rejestracji – „EDG-1”.


Wizyta A. Przwoźnika w Muzeum Woldenberczyków

W dniu 28 marca 2009r. złożył wizytę w  Muzeum Woldenberczyków  Pan Andrzej Przewoźnik Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństawa wraz z pracownikami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Dobiegniewa Pan Leszek Waloch oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie.
Tematem rozmów była sprawa remontu cmentarza jenieckiego przy Oflagu IIC Woldenberg, budowa Pomnika Woldenberczyka na Placu pchor. Tadeusza Starca oraz bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania muzeum. Pan minister obiecał dofinansować planowane przez samorząd przedsięwzięcia.

« <  ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ...  > »