II Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Przez Lubuskie Jeziora i Rzeki ku Bałtykowi”

W dniach od 1 do 5 maja 2024 r. odbędzie się już II Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Przez Lubuskie Jeziora i Rzeki ku Bałtykowi”.

       Trasa spływu wiodąca rzekami: Mierzęcka Struga, Drawa, Noteć i Warta od pewnego czasu jest popularyzowana jako nowy szlak kajakowy Województwa Lubuskiego. Zostały wydane mapy i foldery opisujące tę trasę, a ten spływ jest pierwszym cyklicznym profesjonalne organizowanym spływem kajakowym pokazującym uroki tej części Ziemi Lubuskiej również turystom z innych regionów Polski.

Informacja o spływie została umieszczona w terminarzu najważniejszych ogólnopolskich spływów kajakowych Polskiego Związku Kajakowego i Komisji Kajakowej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego na 2024 rok co gwarantuje mu miano jednego z największych i najważniejszych wydarzeń turystycznych w województwie lubuskim.

W poprzedniej edycji spływu jego uczestnicy przybyli m.in. z Wrocławia, Świdnicy, Warki, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i okolic oraz Ukrainy i Kazachstanu.

Patronat honorowy nad spływem objęli: Wojewoda Lubuski, Marszałek Województwa Lubuskiego, Starosta Gorzowski, Burmistrzowie miast: Strzelce Krajeńskie, Dobiegniew i Drezdenko, Wójt Gminy Santok  oraz Starosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego. Patronami medialnym są TVP3 Gorzów Wlkp. i Radio Zachód.

Podczas 5 dniowego spływu trasa licząca łącznie ponad 100 kilometrów rozpocznie się od jeziora Lipie w miejscowości Długie i poprowadzi przez Dobiegniew, Drezdenko, Santok do Gorzowa Wielkopolskiego. W pierwszym dniu popłyniemy przez jeziora Lipie, Słowa, Osiek i Wielgie do Dobiegniewa. Drugi dzień to na początku jezioro Wielgie, a potem już tylko piękna o tej porze roku Mierzęcka Struga z odpoczynkiem przy pałacu w Mierzęcinie i zakończeniem na leśnym biwaku w Łęczynie. W trzecim dniu pokonamy fragmenty trzech rzek czyli Mierzęckiej Strugi, Drawy aż do jej ujścia i Noteci na odcinku od Łęczyna do Drezdenka. Czwarty dzień to tylko Noteć z Drezdenka do Santoka, a piąty ostatni Notecią i Wartą do Gorzowa Wlkp. z przerwą po drodze na zwiedzenie dawnego Grodu Santok. Co wieczór planujemy wieczorne ogniska ze śpiewami turystycznych piosenek przy gitarze.

Celem imprezy jest m.in.: poznawanie walorów krajoznawczo-turystycznych województwa lubuskiego, a także propagowanie turystyki kajakowej jako formy czynnego wypoczynku.

Każdy dzień spływu to inne wrażenia i atrakcje gwarantujące przygodę, a potem piękne wspomnienia dla jego uczestników.

Organizatorem spływu jest Towarzystwo Turystyczne „Chapacz” z Zielonej Góry, które od 1976 r (wcześniej jako Koło PTTK „Chapacz”) zajmuje się głównie turystyką wodną popularyzując aktywny wypoczynek poprzez uczestnictwo w spływach kajakowych. W tym czasie zorganizowaliśmy wiele spływów ogólnopolskich i międzynarodowych. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę instruktorów PZKaj. i  przodowników turystyki kajakowej PTTK.

5-dni na wodzie dla jednych to mało dla innych za dużo, ale nie koniecznie musi tak być. Wiemy, że nie wszyscy mogą aż tyle więc rozważamy możliwość uczestnictwa na wybranych fragmentach 2 lub 3-dniowych.

Do udziału w spływie zapraszamy wszystkich chętnych. Mogą to być osoby indywidualne, rodziny z dziećmi czy też grupy nieformalne lub bardziej zorganizowane.

Zapisy i oraz szczegółowe informacje można uzyskać:

Telefonicznie: 796 900 645 

Fb:  https://www.facebook.com/TowarzystwoTurystyczneChapacz

e-mail:  chapacz@chapacz.pl