Gminne Obchody Święta Niepodległości

W dniach 10 – 11 listopada odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania niepodległości zainaugurowane zostały w czwartkowe przedpołudnie przepięknym patriotycznym przedstawieniem w wykonaniu przedszkolaków z przedszkola „Baśniowa Kraina” w Dobiegniewie. W Gminnym Zespole Szkół pielęgnując tradycję oraz patriotyzm, dzieci z zerówki w wzruszający sposób przedstawiły krótką historię wolnej Polski, a na ul. Poznańskiej zorganizowano quiz pt. „Kocham Cię Polsko” oraz konkurs fotograficzny „Wolność w naszych oczach”.
Nieco później Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska i władze powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Czynu Żołnierskiego na placu im. pchor. Tadeusza Starca.
Dalsza cześć obchodów miała miejsca wieczorem przy Muzeum Woldenberczyków. Przybyłych gości oraz mieszkańców przywitała Dyrektor Centrum Kultury w Dobiegniewie Sabina Jóźwiak. Następnie głos zabrała Burmistrz Dobiegniewa, która w swym przemówieniu przypomniała jak ważną datą, a zarazem przełomowym i radosnym momentem w dziejach Polski był 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Pani Burmistrz wspomniała, że obchodzone 11 listopada święto pięknie opisywał w swoim wierszu pt. „Dzień Niepodległości w Dobiegniewie” zmarły niedawno mieszkaniec naszej gminy Pan Stanisław Alojzy Chrostowski.
– Mimo, że Pana Stanisława nie ma już wśród nas, to Jego przesłanie zawarte w pięknych wierszach pozostanie z nami jako wskazówka do budowania naszej narodowej tożsamości, szacunku i pielęgnowania wolności i demokracji – mówiła Pani Burmistrz.

W dalszej części obchodów nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który sfinansowany został ze środków pozyskanych przez Gminę Dobiegniew z programu „Pod biało-czerwoną” realizowanego pod honorowym patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Po wciągnięciu flagi delegacje władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej, a zuchy i harcerze z 1. Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej złożyli obietnicę zuchową i przyrzeczenie harcerskie. Ciąg dalszy uroczystości odbywał się w sali konferencyjnej Muzeum Woldenberczyków, gdzie zaplanowana była prezentacja film pt. „Bohaterowie Niepodległości”. Film ten nakręcony przez Telewizję Polską jest jednym z serii pięciu dokumentalnych odcinków o wspólnym tytule „Portrety Wojenne”. Głównym bohaterem prezentowanego filmu jest kpt. Zdzisław Pacak-Kuźmirski jeniec obozu Oflag II C Woldenberg, który w trakcie pobytu w niewoli wraz z czterema innymi jeńcami zorganizował i przeprowadził udaną ucieczkę, a po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych).
Po prezentacji filmu nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „11 Listopada – Święto Niepodległości”. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
w kategorii dzieci w wieku przedszkolnym oraz klasy 0: Franciszek Burdz, Michalina Kałużna oraz Maja Malka.
w kategorii dzieci w wieku klas I-III: Klaudia Hordyniec, Amelia Jończyk i Adam Burdz.
w kategorii dzieci i młodzież klas IV-VI, VII-VIII i szkoła średnia: Oliwer Otulakowski, Alan Sztukowski i Michał Duda. Pierwszy dzień obchodów zakończył występ grupy tanecznej FruAcroDance.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości kontynuowane były w piątek 11 listopada i rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta i gminy Dobiegniew w Kościele p.w. Chrystusa Króla, celebrowaną przez Księdza Proboszcza Piotra Spychałę. Następnie na placu im. pchor. T. Starca wspólnie odśpiewano hymn państwowy, a delegacje władz gminy, organizacji pozarządowych oraz ugrupowań politycznych złożyły wieńce pod pomnikiem Czynu Żołnierskiego. Kończąc gminne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości Burmistrz Dobiegniewa podziękowała mieszkańcom Gminy Dobiegniew za udział w uroczystościach i wspólne celebrowanie najważniejszego dla nas wszystkich święta państwowego. Obchody zakończyło uroczyste odsłonięcie tablic i nadanie nazwy dla ronda w Dobiegniewie, które od teraz będzie nosić imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

image_pdfimage_print