Pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi przebywającymi na terytorium Ukrainy

W związku z narastającą ostatnio dezinformacją i powstającymi fake newsami, pragniemy zdementować nieprawdziwą pogłoskę, jakoby z powodu przyjmowania w polskich ośrodkach onkologicznych pacjentów pediatrycznych z Ukrainy miało zabraknąć w nich miejsc dla polskich dzieci z chorobami nowotworowymi.

Nasi dotychczasowi pacjenci są bezpieczni, a ośrodki onkologii dziecięcej w kraju dokładają wszelkich starań, by pomóc przybywającym pacjentom ukraińskim, uwzględniając medyczne i logistyczne aspekty tej pomocy. Pomagamy odpowiedzialnie i na tyle, na ile pozwalają nam nasze zasoby kadrowe, finansowe, infrastruktura i sprzęt. W żadnym wypadku nie odbywa się to kosztem polskich pacjentów.

Ponadto Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest w kontakcie z partnerami zagranicznymi i prowadzi rozmowy na temat transportu i leczenia poważnie chorych ukraińskich dzieci w klinikach i ośrodkach za granicą.

Jednocześnie prosimy o nierozpowszechnianie informacji pochodzących z niepewnych źródeł. Bądźmy odpowiedzialni i wspólnie starajmy się zachować spokój w obecnych czasach pełnych wyzwań.

Poniżej prezentujemy ulotkę z najważniejszymi krokami w pomocy pediatrycznym pacjentom onkologicznym znajdującym się na terenie Ukrainy.