UWAGA KOT! Co zrobić ze znalezionym kotem…?
Często odbieramy telefony dotyczące kotów, które znaleźliście, kupiliście, odebraliście, przygarnęliście, etc. i chcecie je oddać do schroniska.
Na wstępie informujemy, że nie każdy kot wymaga pomocy i nie każdy kot powinien być wyłapany.
W POLSCE ŻYJE kilka MILIONÓW kotów wolno żyjących, które są dobrem narodowym i należy im się poszanowanie i zapewnienie przez człowieka sposobności do życia na wolności. Nie oznacza to jednak, że są one kotami DZIKIMI i nie oznacza, że są kotami BEZDOMNYMI. Koty wolno żyjące zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt nie powinny być wyłapywane i oswajane na siłę. Są to koty, które urodziły się na wolności, są na niej samodzielne i potrafią we własnym zakresie zdobyć pożywienie. Prosimy – nie wyłapujcie każdego kota, który stanie na waszej drodze, wyłapanie kota wolno żyjącego i oddanie go do schroniska czy Fundacji jest łamaniem prawa. Do schronisk i w ramach swoich obowiązków Gminy przyjmują koty BEZDOMNE, które miały wcześniej opiekuna i zostały porzucone, oddane lub koty które nie radzą sobie na wolności i wymagają interwencji człowieka. Kotek brudny i łaszący się nie oznacza, że należy go natychmiast zabierać i przekazywać do schroniska.
Po pierwsze NIE OSWAJAJ kotów wolno żyjących, by zwiększyć ich szansę na życie na wolności.
Po drugie wyłapanie kota wolno żyjącego i zawiezienie go do Fundacji czy schroniska nie jest pomocą, a łamaniem prawa!!! Tobie wydaje się, że pomogłeś, a tak na prawdę przerzuciłeś odpowiedzialność za swoją decyzję na kogoś innego. Setki kotów przebywających w schroniskach mówią same za siebie, takiemu kotu nie będzie lepiej
w schronisku, w którym znajdują się koty które nie radzą sobie na wolności, tj.:
– nie potrafią samodzielnie zdobywać pożywienia, nie potrafią się obronić przed drapieżnikami, nie znają okolicy,
– chorują na przewlekłe choroby, które są zagrożeniem dla populacji kotów wolno żyjących,
– są niepełnosprawne,
– są DOMOWE, np. po śmierci właściciela, itp. i nigdy nie poznały życia na zewnątrz.
Dla takich kotów są schroniska!
Dla kotów wolno żyjących zgodnie z ustawą są programy o OGRANICZENIU BEZDOMNOŚCI, które za zadanie mają kontrolować populację kotów wolno żyjących poprzez zabiegi kastracji, celem obniżenia populacji i doprowadzenia do tendencji zniżkowej przyrostu kotów w środowisku. Środowisko poradzi sobie bez kotów, ale środowisko nie poradzi sobie z nadwyżką kotów wolno żyjących. Schroniska nie poradzą sobie jeśli choćby połowa kotów wolno żyjących byłaby nagle przekazana pod ich opiekę.
W Gminie Dobiegniew prowadzimy akcję kastracji kotów wolno żyjących oraz określamy miejsca ich bytowania.
Jak postąpić jeśli znalazłeś kota:
1. Znalazłeś rannego kota w Gminie Dobiegniew – niezwłocznie zabezpiecz go, zgłoś do Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie (w godzinach pracy urzędu) lub na policje.
2. Znalazłeś małego kociaka – NIE ZABIERAJ NATYCHMIAST, jeśli kot nie jest
w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Jeśli kot jest dziki, syczy, drapie, ucieka – upewnij się czy jego mama czeka za rogiem i ZOSTAW W MIEJSCU BYTOWANIA, NIE DOTYKAJ.
3. W terenie zabudowanym, obejdź okoliczne domy, popytaj czy kot do kogoś nie należy
i przypadkiem nie uciekł.
4. Poza terenem zabudowanym, nie dotykaj kota, upewnij się min. 30 min czy nie kradniesz malucha kociej mamie, która się Ciebie wystraszyła i zgubiła malucha, a sama siedzi
w ukryciu i czeka aż odejdziesz by wrócić po swoje dziecko, odejdź od zwierzęcia i obserwuj w bezpiecznej odległości kota.
5.Jeśli zwierzę jest zdrowe, możesz zrobić zdjęcie i przesłać do lokalnej Fundacji lub Gminy z zapytaniem czy kot jest znany w okolicy i czy jest pod opieką karmicieli/Gminy w zakresie dokarmiania i kastracji.
6.Jeśli zwierzę jest widocznie chore działaj jak w pkt. 1. NIE ZABIERAJ ZWIERZĘCIA SAMODZIELNIE do lekarza weterynarii tylko wezwij służby (pkt. 1)
7.Jeśli zabierzesz kota we własnym zakresie bez podjęcia prób kontaktu z Gminą lub Fundacją, sam odpowiadasz za jego zdrowie i pokryjesz koszty ewentualnego leczenia.
8. NIE ZABIERAJ Z DWORU KAŻDEGO NAPOTKANEGO KOTA by oddać go do Fundacji/schroniska – to nie pomoc, to ingerencja w ciężko wypracowany ekosystem przez lokalną organizację/Gminę.
9. Fundacja pomaga zwierzętom bezdomnym zgodnie z definicją na podstawie USTAWY
O OCHRONIE ZWIERZĄT i realizuje program kastracji kotów wolno żyjących. Nie przyjmuje kotów wolno żyjących celem poszukiwania im domów stałych. JEST TO FIZYCZNIE, MORALNIE I FINANSOWO NIEMOŻLIWE!
PATRZMY w szerszej perspektywie, nie tylko na to co jest tu i teraz.
DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ EMPATIĘ I POMOC!