Zabytki architektury
Na terenie gminy Dobiegniew znajduje się wiele zabytkowych budowli świeckich i sakralnych o dużym znaczeniu historycznym. Większość terenów osadniczych zachowała walory i wartości kulturowe. Walory architektoniczno-krajobrazowe posiada głównie zabudowa realizowana do 1936 r. wpisując się harmonijnie w krajobraz przyrodniczy i kulturowy. Historyczny układ przestrzenny z zespołami zabudowy historycznej występuje:
· w obszarze Starego Miasta w Dobiegniewie,
· we wsiach Chomętowo, Ługi, Mierzęcin, Słonów i Słowin.
Do najważniejszych obiektów o znaczeniu historyczno-kulturowo-turystycznym zaliczyć możemy:
– Gotycki kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla z XIVw. w Dobiegniewie,
Jest to największy i najstarszy obiekt sakralny na terenie Gminy Dobiegniew. Jego powstanie datuje się na początek XIV wieku. Kościół posiada wiele cennych elementów wyposażenia. Należy do nich unikatowy pięcioramienny ołtarz w nawie północnej z początku XVI wieku. Inną osobliwością są witraże z XVII wieku, najstarszy pochodzi z 1605 roku. Ozdobą zewnętrzną świątyni są unikatowe na Pomorzu Zachodnim elewacje zdobione fryzami z płytek ceramicznych wypełnionych reliefami, na których widnieją ornamenty roślinne i zoomorficzne z XV wieku.
-Fragmenty XV-wiecznych Murów obronnych z basztą w Dobiegniewie (ul.Zabytkowa),
Wzmiankowane w 1313 kamienne mury, miały w obwodzie dwie bramy, dwie furty i 34 baszty. Po rozbiórkach w XVIII–XIX w. przetrwała jedynie ceglana baszta łupinowa przy ul. Ogrodowej.
– Kościół p.w. św. Józefa w Dobiegniewie z 1936r.,
Rzymskokatolicki kościół parafialny w Dobiegniewie, jest to świątynia salowa, bezstylowa, wybudowany w 1934 roku. Poświęcona w dniu 1 lipca 1941 roku.
– Zespół Pałacowy z XIXw. w Mierzęcinie,
Neogotycki pałac w stylu angielskim został wybudowany w latach 1861, dla rodziny von Waldow, ówczesnych właścicieli majątku i od roku 1863 staje się siedzibą rodu. Autorem projektu był prawdopodobnie berliński architekt Georg Heinrich Hitzig. Pod koniec XIX w. przekomponowano aranżację wnętrza pałacu. Po II w. ś. znacjonalizowany, został przeznaczony na Dom Dziecka, później przejęty przez PGR, od roku 1991 opuszczony, został sprzedany prywatnemu inwestorowi w 1998 r.
– Kościół fil. p.w. Św. Stanisława w Mierzęcinie z 1715 r.,
Wybudowany na przełomie XIII i XIV w. z cegły. W XVII w. świątynię rozbudowano. W 1722 r. od strony zachodniej dobudowano drewnianą wieżę.
Kolejna przebudowa nastąpiła w XIX w. Dobudowano wówczas prezbiterium i wymurowano wieżę z cegły oraz przemurowano okna, nadając styl gotycki.
– Ruiny Kościoła i cmentarz w miejscowości Ostrowite,
Kościół w Ostrowitem wybudowano w XVIII wieku. Jednak pierwsza świątynia istniała tu już w XVI wieku, o czym świadczą Pozostałości podłogi z tamtego okresu. Ostatnie msze odprawiono tutaj w 1962.
Kościół fil. p.w. Wniebowzięcia NMP z początku XVIw. w Słowinie,
Pochodzi z XVI w. zbudowany z kamienia narzutowego i cegły.
– Kościół filialny p.w. Podwyższenia Krzyża Św. z XVIIIw. w Wołogoszczy,
Zbudowany w XVII w. w konstrukcji szkieletowej, drewnianej. Zdewastowany po 1945 r. Odbudowany w 1985 r.
– Kościół p.w. Dzieciątka Jezus z 1899 r. w Chomętowie
Kościół filialny pw.Dzieciątka Jezus w Chomętowie wzniesiono w 1899 r.Neogotycka świątynia położona w centrum wsi, przy lokalnej drodze prowadzącej z Osieka do miejscowości Kolsk.
Pozostałości gotyckiej wieży obronno-mieszkalnej przebudowanej na spichlerz w Chomętowie
Folwark – dwór z XVIIw. w Chomętowie,
Parterowy dwór wybudowany został przez rodzinę von Brandt w ramach założenia folwarcznego w latach 70-tych XIX wieku. Do 1945 roku dwukrotnie przebudowywany. Na początku XX wieku wzniesiono piętrową oficynę od wschodniej strony budynku, a następnie również piętrową przybudówkę z drugiej strony i łącznik z oficyną. Rzut całości zbliżony jest do prostokąta. Dwór i oficyna nakryte są dachami dwuspadowymi, a przybudówka jednospadowym. Fundamenty wykonane są z ciosów granitowych, natomiast ściany z czerwonej cegły o wątku holenderskim.
– Kościół prawosławny p.w. Najśw. Bogurodzicy, cerkiew 1899 r. w Ługach,
Parafia powstała w 1952. Od początku użytkuje poewangelicki kościół, zaadaptowany do potrzeb liturgii prawosławnej.
– Kościół filialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z drugiej poł. XIX w. w Starym Osiecznie,
Ceglana świątynia powstała w 1867 na planie ośmiokąta, nawiązując tym rozwiązaniem do formy Bazyliki Grobu Świętego. Obiekt nakryty jest wysokim dachem namiotowym, posiada sygnaturką i rozetę z gwiazdą Dawida. W pobliżu, przy drodze krajowej nr 22 rośnie stary dąb.
– Kościół par p.w. Św Piotra i Pawła z 1878 r. w Radęcinie,
– Kościół filialny p.w. M.B. Różańcowej z drugiej poł. XIX w. w Słonowie,
– Elektrownia Wodna Kamienna z przełomu XIX i XX w.,
Mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w gminie Dobiegniew, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Jest to jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce, powstała na przełomie XIX i XX w.
– Budynki i Muzeum Obozu Oflag II C Woldenberg,
– Pomnik Czynu Żołnierskiego w Dobiegniewie,
Dar Woldenberczyków , społeczeństwa ziemi gorzowskiej i miasta Dobiegniewa. Podchorążych , b. jeńców z innych obozów niemieckich i Mostostalowców z Zabrza – odsłonięty dnia 2 września 1979 r. w 40 rocznicę hitlerowskiej napaści na Polskę .
– Pomnik Woldenberczyka,
Pomnik uroczyście otwarto we wrześniu 2009 roku przedstawia polskiego oficera, jeńca niemieckiego obozu Oflag II C Woldenberg, który wyprostowany trzyma w ręku książki.
Mogiła znajdująca się na miejscu byłego cmentarza Oflag IIC.