Zakończenie realizacji Programu Czuwamy! Pamiętamy! pn. „Pamięć i groby”

Dznia 27.03.24 w muzeum odbyło się zakończenie realizacji Programu Czuwamy! Pamiętamy! pn. „Pamięć i groby”, organizowanego przez Fundację Orlen. Przyznany grant oraz całkowita wartość wykonanych prac to kwota 15.000 zł.
Zadanie polegało na przeprowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i remontowych w celu godnego upamiętnienia miejsca pamięci cmentarza obozowego Oflagu IIC Woldenberg, na którym pochowano 60 zmarłych i zabitych jeńców.
Miejsce spoczynku jeńców Oflagu IIC Woldenberg, po ekshumacji szczątków w 1953r., zostało upamiętnione pomnikiem oraz tablicami informacyjnymi.
Dla uczczenia zmarłych i zabitych jeńców w miejscu upamiętnienia zostały zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.
Kwiaty złożyła Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska, reprezentacja 1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa oraz delegacja uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie.
Obyło się również przyrzeczenie harcerskie i została złożona obietnica zuchowa.
Wydarzenie zostało połączone z wyjątkową lekcją historii dla dzieci i młodzieży, którą przeprowadził dr hab. Przemysław Słowiński. Tematem były Igrzyska Olimpijskie przeprowadzone 1944 roku, w obozie pn. ”Rok Olimpijski 1944 w Obozie IIC”.
Z okazji upamiętnienia 80 rocznicy tego wydarzenia, działania edukacyjne w muzeum zaplanowane na 2024 rok, będą dotyczyły działalności sportowej w Oflagu II C Woldenberg.
Wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych lekcjach historii, których plan przedstawimy już niebawem.
image_pdfimage_print